Muğla ilinin hepsi ayrı bir önemli turizm merkezi olan 13 ilçesinden en büyüğü olan Fethiye antik çağda bir Likya Şehriyken Telmessos, yakın tarihe kadarda Meğri adıyla anılmaktaydı. Bu ad, Rumca'da "uzak diyar" anlamına gelen Makri'den gelmektedir. Gerçekten de Fethiye mesafe olarak Muğla ilçeleri içerisinde İstanbul ve diğer büyük şehirlere en uzak olanıdır. Meğri ismi, 1914'te uçağı düşen ilk hava şehitlerimizden Fethi Bey'in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir. Kendisine bağlıyken ismi Kemer olan beldesinin Seydikemer adıyla ilçe olup kendisinden ayrılmasına rağmen 3055 Km² yüzölçümüyle Muğla il merkezi de dahil en geniş Muğla ilçesidir. Doğu ve Güneydoğu'sunda eskiden Antalya'ken artık Seydikemer ilçesi; güney, güneybatı ve batısında Akdeniz; kuzeybatısında Dalaman ilçesi, kuzeyinde de Denizli ve Burdur'la çevrilidir. İlçe merkezinden bağlı olduğu şehir Muğla'ya olan uzaklığı yaklaşık 130 km'dir.Fethiye merkezi büyük bir  doğa harikası koyun kenarına kurulmuştur. Fethiye Merkezinde en çok dikkati çeken özelliklerden biri  sahilinin uzunluğu ve açıklığıdır. Yani merkeze ait sahilin hemen yanındaki yolda bir yanınızda deniz, diğer yanınızda sahil kafeterya ve lokantaları olmak üzere kilometrelerce yürüyebilir, binaların kapatmadığı deniz manzarasını seyredebilirsiniz.. Daha sonra da bu güzel kafeterya veya lokantalardan birine oturarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Fethiye sadece ülke içinde değil Avrupa hatta dünyaca da ünlü sahil ve ören yerleriyle bilinmektedir.Bunların içinde en başta Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan kumsalı sayabiliriz. 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilerek ünü tescillenen Ölüdeniz, ayrıca arkasındaki Babadağı sayesinde Türkiye'nin 1 numaralı hatta dünyanın en ünlü yamaç paraşütü pistlerinden biridir.Trekking adıyla bilinen doğa yürüyüşü sporunun Türkiye'de en bilinen pisti olan Likya Yürüyüş Yolu, Ölüdenizin hemen üstünde başlamaktadır. Fethiye ile Antalya arasında uzanan bu tarihi yol dünyadaki en iyi 10 yürüyüş parkurundan biri olarak kabul edilmektedir. Bu yolu yılda 30.000 kişinin yürüdüğü düşünülmektedir. Sırf bu yolu yürümek için Türkiye'ye gelen yabancı konuklar vardır.Çalış, Fethiye merkez içinde bir mahalle olup sahiliyle Ölüdeniz'den sonra Fethiye'nin ikinci önemli sahilidir. Esintili olması dolayısıyla başta sörf olmak üzere su sporlarına çok uygun bir lokasyondur. Akşamları güneş batışını deniz üstünde karşılamak isteyenler 3 km'lik Çalış Sahili boyunca uzanan çeşitli Çalış restaurant ve barlarında bir şeyler yiyip içerken bu görsel şölene tanık olabilir.Kayaköy, Fethiye'deki ören yerlerinin başında gelen ve yurt dışında da iyi bilinen bir bölgedir. Zamanında bir Rum Köyüyken 1922 yılında Yunanistan ile karşılıklı yapılan mübadele sonucu boşaltılmış olan köy, çatısız evleriyle halen koruma altındadır.Saklıkent Kanyonu; Antalya Muğla sınırlarına yakın olup Muğla il sınırları içinde kalan tabiat harikası bir kanyondur. Kanyon içinde akan buz gibi nehrin etrafındaki yöresel lokanta ve kafeteryalar gelen ziyaretçilere hızmet vermektedir. İsteyen ziyaretçiler burada yapılan raftinglere de katılabilir.

Göcek, koy ve adalarıyla dışarda iyi bilinen bir eski Fethiye beldesi... Bugün Fethiye'nin mahallesi olarak geçen bu yer büyük marinasıyla yat turizminde 1 numaralı yer haline gelmiştir

Yakapark, yeşil doğası ve buz gibi sularıyla yazın en güzel mesire yerlerinden biri.

Fethiye, Af Kule gibi dalış bakımından da ünlü ve çok uygun yerlere sahiptir. Bölgede turizme açılmış birçok mağara mevcuttur.  Kelebekler Vadisi, Gemile Adası ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeleri olup, günlük tekne turları ile Fethiye Merkez çevresindeki "12 Adalar Turu" diye adlandırılan turla bu lokasyonlar ziyaret edilebilir.

Bu kadar turistik değerlerin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye ve çevresi bir çok antik kentle doludur. Fethiye ilçesi merkezi içindeki Antik Telmessos kenti dışında Fethiye çevresinde bulunan antik kentlerden bazıları şunlardır: Kaunos, Kadyanda, Tlos, Letoon, Pınara, Letoon, Sidyma. Ayrıca zengin tarihi eserleriyle Fethiye Müzesi de kültür turizmine hizmet etmektedir.
Fethiye Körfezinin başında olup aynı zamanda Meğri adası, Fethiye Adası olarak ta anılan ve Fethiye Körfezini adeta açık denize kapatan Şövalye Adası bu haliyle, Fethiye Limanını doğal korunaklı bir limana dönüştürmektedir. Şövalye Adası, Fethiye çevresindeki bir çok ada içinde imarlı tek adadır.