Fethiye'nin eski beldesi, yeni mahallesi olan Ölüdeniz için, Fethiye'nin en önemli Türkiye'nin de en önemli sahillerinin başında geliyor, diyebiliriz... Zaten bu durum, 2006 yılında yurt dışında yapılan bir oylamada Dünyanın en iyi plajı seçilmesiyle tescil de edilmiştir.Ölüdeniz'de deniz ve plajlarla ile ilgili seçenek epeyce fazladır. 
Bunların en başında olan Türkiye ile ilgili reklam filmlerinde ve fotoğraflarında çok sık rastladığımız Ölüdeniz Lagünü (deniz kulağı) ingilizce bilinen adıyla da Blue Lagoon... Doğa harikası olan burası için, hayatta en azından bir kere de olsa görülmesi gereken yerlerden biridir diyelim.
Ölüdeniz Mahallesine girildiğinde görülen ilk sahil Belcekız Plajıdır. Burada günün her saati çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu binlerce kişi denize girmekte ve güneşlenmektedir. Başta Kelebekler Vadisi Koyu olmak üzere çevredeki güzel koy ve adaları gezdiren günlük tekne turları bu sahilden saat 10:00 civarı start almaktadır.Belcekız Plajında güneşlenirken havada nazlı nazlı süzülen yüzlerce rengarenk paraşüt göreceksiniz. Sonra da bu paraşütlerin az ötede bulunan sahilin yanındaki bir yere yavaş yavaş inişlerine tanık olacaksınız. Zira dünyanın en önemli yamaç paraşütü pistlerinden biri olup başlangıcı Babadağ olan bu paraşüt atlayışları Belcekız Sahilinde sonlanmaktadır. Eğer siz de yamaç paraşütü deneyimine katılmak isterseniz, yanınıza fotoğraf çekecek bir makine almanızı öneriyoruz. Çünkü havada dünyanın en güzel manzaralarından birine tanık olacaksınız. Bu manzarayı fotoğraflandırmak sadece Ölüdeniz'de paraşütle uçanların tekelinde olan bir ayrıcalıktır.

Buradaki seçeneklerden biri de Belcekız sahilinden 900 m ötede ve Faralya Köyüne doğru giden yol üzerinde olan Kıdrak Koyu'dur. Daha ziyade yerlilerin tercih ettiği ve nispeten daha sakin bir koydur.
Tekneyle ulaşılan Kelebekler Koyu aslen Faralya Köyü altında bulunan ve ulaşım için karayolu olmayan bir koydur. Bu koy günlük tekne turlarının genel uğrak yerlerinden biridir. Kelebek türünün çeşitliliği ve bitki zenginliğiyle çok bilinen bu yerde gece kalmak isteyen ve daha ziyade gençlerden oluşan tatilciler, çadırlarda  konaklamaktadır.
Kabak Koyu, Ölüdeniz'den 15 Km mesafede Faralya yoluyla gidilen ve Faralya Köyünü geçtikten sonra ortaya çıkan güzel bir koydur. Doğal durumu bozulmaması için imarlaşma olmadığından burada da ahşap bungalov ve çadırlarda kalmak suretiyle konaklamak mümkündür. Türkiye'de doğa yürüyüş sporunun (trekking) bir numaralı pisti olan ünlü Likya Yolunun startı Ölüdeniz üzerindeki bir noktadan başlamaktadır. Başlangıç olan bu nokta ve devamındaki yol, panoramik Ölüdeniz Manzarasına sahip olduğundan zannediyorum bu tarihi yolun en güzel kısımlarından birisidir. Her yıl 30.000 kişinin yürüdüğü düşünülen bu yolu yürümek için gelen yabancı turistler bulunmaktadır. Ölüdenizde yamaç paraşütü, tekne turu dışında Jet Ski, rüzgar sörfü ve tüm deniz sporları il ilgili aktiviteleri yapma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca cip safari, at safari ve ATV safarilerine katılabilirsiniz. 
Ölüdeniz'in gece hayatına gelince bu konudaki zenginliğinin üst seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Ölüdeniz'de, gerek Ölüdeniz'e 3 Km mesafe uzaklıkta Hisarönü'ndeki restoranlar, barlar ve diskolarda renkli Ölüdeniz gecelerine tanık olabilir ve içinde yaşayabilirsiniz