Kalkan'da tatil yapanlar için; gündüzleri deniz sporları şeklindeki aktiviteler, geceleriyse eğlence şeklindeki aktiviteler üst seviyededir.
Her şeyden önce tertemiz bir denizi olduğu için beldenin hemen dibinde denize girebiliyorsunuz. Bu özellik her tatil bölgesi için geçerli olan bir özellik değildir. Kalkan bu avantajıyla önündeki körfezin ortasında, sağ ve sol kıyılarında belediye ve işletmelere ait bir çok güzel plajlara sahiptir.
Kalkan'da tekne turuna katılmak isterseniz her sabah marinadan saat 10:00 civarı kalkan teknelerle rotadaki sakin, güzel koy ve kıyıları görerek, denize girebilirsiniz. Ayrıca aileniz ya da grupla özel tekne kiralayarak kendi rotanızı kendiniz de çizebilirsiniz.
Kalkan'da dalmayı sevenler için bir çok aqua club (dalgıç kursu) hizmet vermektedir. Dalış için Türkiye'nin en müsait denizi ve koylarına sahip olan Kaş ve Kalkan esasen bu aktivitede diğer yerlere göre epeyce öndedir. 
Yamaç paraşütü deyince akla gelen ilk isim olan Fethiye'den sonra hem Kaş hem de Kalkan'da bu spor ile ilgili kulüpler açıldı.Kalkan'ın arkasını yasladığı yüksek dağın zirvesinden adrenalin yükseltmek için Kalkan'a doğru paraşütle uçmak ve güzel beldeyi havadan görmek isterseniz. Bunun için tek yapmanız gereken Kalkan'daki yamaç paraşütü kulübüne müracaat etmenizdir.
Yine Kalkan'da toplu safari turu düzenleyen tur firmalarıyla cip ya da ATV turlarına katılabilirsiniz. Toplu olarak yapılan bu etkinlikler sayesinde Kalkan çevresindeki görülmesi gereken ören ve doğa harikası yerleri görebilirsiniz. Yine bu şirketler sayesinde Saklıkent Kanyonundaki rafting turlarına da katılabilirsiniz
Bunların dışında sahildeki firmalardan Parasailing, Jet Ski kiralayabilir, denizle ilgili başka her türlü aktivite ve sporu Kalkan'da yapabilirsiniz. Kalkan'da sadece gündüzler renkli değildir. Kalkan, dinlenmeye gelen ve sakin tatili tercih eden orta yaşlı insanlar ve aileler için uygun bir tatil beldesi olarak bilinmekle birlikte gecelerde burada hayli renklidir.Hali hazırda 300 civarında restaurant ve bar Akdeniz ve ülke mutfağının en zengin ürünleriyle misafirlere hizmet vermektedir. Yemek sonrası yetişkinler barları doldururken Özellikle başta İngilizler olmak üzere tatil için gelmiş Avrupa'lı ailelerin çocukları ve Türk gençleri Kalkan'daki bir kaç disko-barı doldurur. Gecenin sonun da herkes çok mutludur. Çünkü  burası Kalkan'dır. Kısacası Kalkan'da geceler de muhteşemdir.