Akdeniz'de Kaş İlçesinin bir beldesiyken, beldelerin kaldırılması kanunuyla Kaş'ın bir mahallesi haline dönüşen Kalkan, Fethiye ile Kaş arasındaki sahil kenarında kendi küçük ama en az bağlı olduğu Kaş kadar turizm potansiyeli büyük bir yerleşim bölgesidir. Fethiye'ye kara yoluyla olan uzaklığı 80 km, Kaş'a ise 26 km'dir. Çevresindeki Likya medeniyetine ait tarihi yerlerin zenginliği, muhteşem körfezi ve tertemiz denizi ile sahip olduğu bu turizm potansiyelini de sonuna kadar hak etmektedir. İçinde tarihi eser bulunmamasına rağmen etrafında adeta bir çember oluşturan Likya şehirlerinin tam ortasında hatta merkezinde olması cazibesini daha da artırmaktadır. Dolayısıyla, tatil yaparken beraberinde tarih keşfini seven, antik kentleri görmeyi arzulayan, kültür gezilerine meraklı gezginler için iyi bir tatil ve konaklama noktasıdır. 
1922'deki mübadelede de bir zamanlar adı "Kalamaki" olan Kalkan'ın yerlileri durumundaki Rum'ların bir kısmı Yunanistan'a, bir kısmıysa Avustralya'ya göçtü. Yunanistan'a gidenler Atina yakınlarında "Kalamaki" adlı köyü kurarak yaşamlarını orada sürdürmüşlerdir. Onların çocukları ve torunları vatan hasretini gidermek için zaman zaman Kalkan'a gelip ziyaret yapmaktadır. Geçmişte balıkçılık, sabunculuk ve zeytinyağı ile geçimini sağlayan Kalkan bugün, lüks villa, apart ve otelleri ve lezzetli ürünler sunan 300 civarındaki lokanta, bar yanında tertemiz denizi olan plajları ile turizmde bir dünya markası haline gelmiştir. Mor ve kırmızı renklerdeki begonvillerin süslediği villa ve  pansiyonları ile belde, sakin ortamının desteklediği ilkbahar ve ılık kış günleriyle de iyi bir dinlenme yeridir.Kalkan'a gelenlere, beldeye sadece 15 km uzaklıkta bulunan ünlü Patara antik kentini görmeyi ve Caretta Caretta'ların doğal üreme yeri olup, ünlü ince kumuyla 16 km'lik sahile sahip Patara Kumsalında denize girmeyi tavsiye ediyoruz. 
Yine, Kaş'a giden kara yolu üzerinde ve Kalkan'a sadece 6 km uzaklıktaki küçük bir koyda, yoldan merdivenlerle inilip çıkılan ünlü Kaputaş Plajı da temiz mavi suları ile yüzmek için ideal bir doğal plajdır.

Kaputaş Koyunun yakınlarında bulunan Mavi Mağarayı sandalla ziyaret edip içine girebilirsiniz. 50 m uzunluğa, 40 m genişliğe, 15 m yüksekliğe sahip bu doğal mekanın içine girdiğinizde duvarlarında yansıyan güneş ışınlarının oluşturduğu yeşil ve mavi renk cümbüşü herkesi olduğu gibi eminiz ki sizi de heyecanlandıracaktır. 

Eskiden bir liman beldesi olan Kalkan'a doğru gelen tekneler dik bir burun olan Yedi Burnu'nu geçtikten sonra genellikle emin bir liman olan buraya sığınırlarmış. Eskiden ancak tekneyle gidilebilen Patara, Letoon ve Xanthos gibi Likya'nın üç önemli antik kenti ile bir doğa cenneti olan Saklıkent Kanyonunu günümüzde kara yoluyla bir günde rahatça gezme olanağı bulunmaktadır.Kalkan'a 2 km uzaklıktaki İnce Burun'un arkasında; çok sayıda güvercini barındırması nedeniyle Güvercinlik Mağarası diye adlandırılmış deniz mağarası bulunmaktadır. Yine onun 100 m ilerisinde de, küçük ve dar ağızlı bir mağara olan Güvercinlik İni Deniz Mağarası bulunmaktadır Kalkan'a bağlı Bezirgan Köyü'ne ait sahilde İnbaş Mağarası adlı bir deniz mağarası daha bulunmaktadır.

Kalkan'da gezilecek ve görülecek yer belirli bir zaman süresi içinde bitmez. Kalkan'ın üzerinde 12 km'lik mesafede bulunan bir plato üzerin kurulu olan Bezirgan Yayla Köyü de iyi bir doğal yürüyüş parkurudur. Yeşillikler içindeki Bezirgan Köyü'nün yukarısındaki tepelerde Pirha adında bir antik şehrin kalıntısı görülür. Köyden 15 dakikalık bir yürüyüşle denizden 850 m yükseklikteki harabe yerine ulaşılır. Dağın yamacı birçok kaya mezarı ile doludur. Lahitler ise dağınık bir şekilde görülür. Bezirgan Köyü ile bir orman köyü olan İslamlar Köyü arasındaki Göldağ mevkinde birbiri ile bağlantılı muntazam işlemeli kaya mezarları bulunmaktadır. Gömbe'ye giderken Bezirgan Köyü çıkışında, bir çınarın karşısındaki kayaya oyulmuş Likya ev tipi mezarın içi ve dışı kabartmalarla süslenmiş olup bugün maalesef kırık durumdadır. Esasen daha önce yazdığımız gibi Kalkan İçinde tarihi bir şey olmamakla beraber hemen çevresindeki her yerden tarih fışkırmaktadır.